Ile kosztuje przechowywanie danych w chmurze?
Dane firmowe powinny być szczególnie chronione. To wrażliwe informacje, których wyciek mógłby zaszkodzić personelowi lub zostać wykorzystany przez nieuczciwą konkurencję. Nowoczesnym sposobem na organizację pracy i katalogowanie informacji jest chmura internetowa. Nie wszystkie firmy są jednak do niej przekonane... Czy to rzeczywiście niepewne rozwiązanie? Ile kosztuje usługa?
Dane w chmurze – czy to bezpieczne?
Przechowywanie danych w internecie z definicji wywołuje sporo wątpliwości dotyczących ich bezpieczeństwa. Jak jednak wskazują specjaliści, przesłane informacje są doskonale chronione.
Chmury obliczeniowe wciąż w niewielkim stopniu są narażone na ataki hakerów. Nawet jeśli takie zagrożenie nastąpi, przestępcy musieliby złamać kilkupoziomowe zabezpieczenia. Chmura internetowa umożliwia łatwy dostęp do danych i oprogramowania wykorzystywanego w firmie z niemal każdego miejsca. Potrzebna jest do tego stała łączność z serwerownią oraz Internetem. Dystrybutorzy usług dbają więc nie tylko o zabezpieczenie danych, lecz również o płynne działanie serwerowni. Musi ona pracować nieustannie przy odpowiednich warunkach i właściwej klimatyzacji.
Bezpłatne czy płatne – z jakich chmur korzystać?
Dla standardowego użytkownika bezpłatna chmura wydaje się być świetnym rozwiązaniem. Bez ponoszenia dodatkowych opłat może on uzyskać kilkanaście, niekiedy nawet kilkadziesiąt gigabajtów wolnej pamięci na przechowywanie dokumentów. Taka usługa jest również dobrze zabezpieczona i posiada kilka przydatnych funkcjonalności.
Jeśli chodzi jednak o przechowywanie danych firmy, a także tworzenie własnych baz programowych wykorzystywanych podczas pracy, lepszym rozwiązaniem będą płatne usługi. Firma otrzymuje wówczas dostęp do bardziej rozbudowanego pakietu możliwości. W chmurze można również zapisać dużo większą liczbę informacji – usługa OneDrive proponuje przestrzeń o pojemności 1 TB. Pozwala to stworzyć wirtualne środowisko pracy, które można będzie uruchomić z dowolnego miejsca.
Jak wygląda płatność za usługi? W przypadku komercyjnych chmur miejsce wykupuje się w ramach abonamentu. Zazwyczaj wynosi on od kilku do kilkudziesięciu złotych na miesiąc za udostępnienie usług.
To jedna z usług outsourcingu!
Przechowywanie danych w chmurze nie jest trudne, problematyczne może być jednak stworzenie wirtualnego środowiska pracy czy tworzenie kopii zapasowych. Zamiast samodzielnej obsługi danych, można wykorzystać outsourcing IT. Przechowywanie danych w chmurze, tworzenie kopii zapasowych czy wdrożenie wirtualnej bazy firmy to podstawowe czynności wykonywane w ramach tego typu usług.
Outsourcing IT pomoże nie tylko katalogować informacje. To działania mające na celu kompleksową optymalizację pracy w firmie, po to, by polepszyć jej wydajność. Wykorzystanie zewnętrznych firm, takich jak GITKOM może usprawnić proces produkcji i sprzedaży towarów!